• Dávame do pozornosti informáciu...

V niektorých triedach našej MŠ sa objavila "Piata choroba".

Piata choroba je veľmi infekčné ochorenie vzhľadom na prenos kvapôčkami. Stačí, keď si dieťa neumyje ruky po stretnutí s nakazeným alebo nakazený kýchne. Dieťa (alebo dospelý) je infekčné zhruba týždeň pred vypuknutím prvých príznakov. Je charakteristická svojím výskytom najmä u detí (5 – 15 rokov), nie je však vylúčené ani u dospelých. Ochorenie má väčšinou mierny priebeh, nebezpečné môže byť u tehotných žien a osôb s oslabenou imunitou. „Výhodou“ výskytu ochorenia u detí je okrem ľahšieho priebehu aj doživotná imunita a protilátky proti tomuto vírusu. Choroba sa zvyčajne začína príznakmi podobnými chrípke – zvýšená teplota, bolesť hlavy a tela, únava a malátnosť, bolesť hrdla a upchatý nos. Po niekoľkých dňoch príznaky ustúpia (práve počas tohto obdobia je dieťa najviac infekčné) a keď dieťa vyzerá byť už zdravé, objaví sa výsev vyrážok. Najčastejšie sa objavuje na tvári (lícach, v tvare motýľa), no postupne prechádzajú aj na horné a dolné končatiny, prípadne na trup. Líca bývajú na dotyk horúce. Vyrážka zvyčajne sama ustúpi do 2 týždňov, zhoršiť sa však môže po vystavení sa slnečnému žiareniu, teplu alebo po kúpaní – najmä u väčších detí a dospelých, v tomto prípade sa môže vyskytovať aj niekoľko týždňov. Piata choroba obvykle odznie sama od seba, teda nie je potrebná žiadna špeciálna liečba a všetko zvládnete z pohodlia domova. Podávajú sa lieky na zníženie horúčky a zmiernenie bolesti a v prípade svrbivej vyrážky možno použiť krémy, ktoré pokožku upokoja. Na zmiernenie horúčky a upokojenie vyrážky je vhodné aj sprchovanie chladnou vodou.

• Materská škola Riadok 4,. Ružomberok
        • +421908022957 - riaditeľka školy